RÖDER | Dünya Su Forumu

GET A QUOTE

Almanya'nın taşınabilir yapılar konusundaki önde gelen firmalarından RÖDER, İstanbul'da 16 Mart tarihinde başlayan Dünya Su Forumu kapsamında bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en büyük çadırı hayata geçirdi.

205 metre boyunda 40 metre enindeki bu dev yapı, Forum kapsamında düzenlenen Fuara ev sahipliği yapacak. Yapımı 15 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen Fuar alanında restoran ve yürüyüş mekanlarıyla birlikte toplam 9000 m2'lik bir çadır yer alıyor. Bu çadır bugüne kadar Türkiye'de hayata geçirilen en büyük geçici yapı olarak kayıtlara geçti.

16-22 Mart 2009 tarihlerinde Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Dünya Su Forumu'nun Fuar bölümü için RÖDER'in hayata geçirdiği çadırlar kalıcı yapıları aratmayan özelliklere sahip. 2 futbol sahası uzunluğundaki yapının içine 54 adet  F16  veya 7 adet C130 kargo uçağı sığabiliyor. RÖDER Türkiye Pazarlama Müdürü Yaşar Polat Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Türkiye'nin son yıllarda düzenlediği en önemli toplantılardan biri olan Dünya Su Forumu için rekor boyutta bir çadır üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yapıyı, saattte 100 km rüzgar hızına dayanacak şekilde tasarladık. Şiddetli depremlere dayanıklı ve alev almaz özelliği sahip. Bu anlamda bu çadır geçici yapının çok ötesinde kalıcı bir yapı özelliğine sahip. Türkiye'de bugüne kadar yapılan en büyük çadırı yine RÖDER 200 metre ile hayat geçirmişti. Şimdi kendi rekorumuzu 205 metre ile geçiyoruz. RÖDER'in bu çadırını görenler 15 günde böyle bir yapının hayata geçirilmesiene inanamıyorlar. Bu yapılar geçici olması nedeniyle Haliç'in ve İstanbul'un silüetine de zarar vermiyorlar. Çevreyi kirletmiyorlar"

Bu rekoru yeniden kırmak için daha çok çalışacaklarını ifade eden Polat sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği normlarında üstün bir teknolojiyle sınırsız uzunlukta çadırlar hayata geçirebiliyoruz. Görüşmelerimizi sürdürdüğümüz bazı projelerde 205 metre uzunluğu rahatlıkla geçeceğimizi görüyoruz. Özellikle lojistik firmalarının depo ihtiyaçları son dönemlerde arttı ve RÖDER yapıları bu anlamda büyük bit ihtiyaca yanır veriyor."

Rekor büyüklükte dev çadırın teknik özellikleri:

Çadırın taşıyıyıcı yapısı yaklaşık 100 ton alüminyumdan oluşuyor. Aynı yapı çelikten üretilseydi yaklaşık 3 kat daha ağır olacaktı.
Yapının konstrüksiyonu tamamen alüminyum alaşımı olması dolayısıyla çok hafif ama aynı zamanda son derece de sağlam.
Kullanılan örtü malzemesi alev yürütmez; ışık geçirmez, ayrıca yosunlanma, mantarlanmaya karşı dayanıklı, çevre dostu, ultraviyole ışın geçirmez.
Yükseltilmiş zemin uygulaması özel olarak Almanya'dan getirildi ve metrekareye 350 kg yük taşıma yeteneğine sahip.... Özel uygulamalarla bu değer 850 kg beher metrekareye kadar artırılabiliyor.
İlk defa bir çadır taşınabilir hava kanalları kullanılarak iklimlendirildi.
Yapının minimum yüksekliğ 6m.
Yapının mahya yüksekliği 12.35m.
Saattte 100 km rüzgar hızına ve şiddetli depremlere dayanacak şekilde tasarlandı
Montajında 22 işçi çalıştı
Montaj 15 gün sürdü