RÖDER | Yapıdecoor Fuarı

GET A QUOTE

Ankara ve Anadolu’nun en büyük yapı fuarı olan Yapı Decor Ankara 8 Nisan’da başladı. 4 gün sürecek fuar bu yıl önemli bir rekora da sahne oldu. CYF Fuarcılık tarafından düzenlenen Fuar bu yıl 40X210 metrelik dev çadırda gerçekleştiriliyor. Yapı Decor, bu özelliği ile Türkiye’de bugüne kadar hayata geçirilen en büyük ve en uzun çadır olma özelliği taşıyor. Almanya’nın taşınabilir yapılar konusundaki önde gelen firmalarından RÖDER tarafından inşa edilen çadır, 7 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Bundan önceki rekor 40X205 metre ile yine RÖDER’in İstanbul’da Dünya Su Forumu için hayata geçirdiği çadıra aitti. Yapı Decor Fuarı çadırı bugüne kadar Türkiye’de inşa edilen en büyük çadır olarak da kayıtlara geçti.

Yapı Decor Fuarı’nın çadırı kalıcı yapıları aratmayan özelliklere sahip. 2 futbol sahası uzunluğundaki yapının içine 54 adet F16 veya 7 adet C130 kargo uçağı sığabiliyor. RÖDER Türkiye yönetiminden yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: "Türkiye’nin son yıllarda düzenlediği en önemli toplantılardan biri olan Dünya Su Forumu için geçen yıl rekor boyutta bir çadır üretmiştik. Şimdi bu rekoru daha da geliştiriyoruz. Yapı Decor Fuarı için yaptığımız çadır hem Ankara hem de Türkiye’deki en uzun ve en büyük çadır olma özelliği taşıyor. Bu yapıyı, saatte 130 km rüzgar hızına dayanacak şekilde tasarladık. Şiddetli depremlere dayanıklı ve alev yürütmez özelliğe sahip. Bu anlamda bu çadır geçici olmanın çok ötesinde kalıcı bir yapı standartlarında. RÖDER’in bu çadırını görenler 7 günde böyle bir yapının hayata geçirilmesine inanamıyorlar. Bu yapı geçici olması nedeniyle çevreyi de kirletmiyor."

Bu rekoru yeniden kırmak için daha çok çalışacaklarını ifade eden RÖDER yöneticileri sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği normlarında üstün bir teknolojiyle sınırsız uzunlukta geçici yapıları hayata geçirebiliyoruz. Görüşmelerimizi sürdürdüğümüz bazı projelerde 210 metre uzunluğu rahatlıkla geçeceğimizi görüyoruz. Özellikle lojistik firmalarının depo ihtiyaçları son dönemlerde arttı ve RÖDER yapıları bu anlamda büyük bir ihtiyaca yanıt veriyor."

Rekor büyüklükteki Yapı Decor Fuarı Çadırının teknik özellikleri:

Çadırın taşıyıcı yapısı yaklaşık 100 ton alüminyumdan oluşuyor. Aynı çadır çelikten üretilseydi yaklaşık 3 kat daha ağır olacaktı.
Çadırın konstrüksiyonu tamamen alüminyum alaşımı olması dolayısıyla çok hafif ama aynı zamanda son derece de sağlam.
Kullanılan branda örtü malzemesi alev yürütmez; ışık geçirmez, ayrıca yosunlanma, mantarlanmaya karşı dayanıklı, çevre dostu, ultraviyole ışın geçirmez.
Çadırın minimum yüksekliğ 4m.
Çadırın maksimum yüksekliği 10.35m.
Çadır, saatte 130 km rüzgar hızına ve şiddetli depremlere dayanacak şekilde tasarlandı
Çadırın montajında 10 işçi çalıştı
Montaj 7 gün sürdü